شکم پاکستان الکترونیک نیروی هوایی اخبار بین الملل

شکم: پاکستان الکترونیک نیروی هوایی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تکرار تجربه تلخ طرح تثبیت قیمت‌ها؟

خوانساری:در هر دوره مجلس صدها قانون تازه بدون توجه به نتبجه و عملکرد وضع می‌شود 

تکرار تجربه تلخ طرح تثبیت قیمت‌ها؟

تکرار تجربه تلخ طرح تثبیت قیمت ها؟

عبارات مهم : ایران

خوانساری:در هر دوره مجلس صدها قانون تازه بدون توجه به نتبجه و عملکرد وضع می شود

آیا بودجه های سنواتی برشی از برنامه های توسعه ای هستند؟ بررسی ها نشان می دهد که قریب به اتفاق بودجه های هر سال از برنامه های توسعه ای انحراف دارند.

نگار احمدی: نتیجه های اکثر پژوهش های انجام شده است در سالهای اخیر نشان می دهد که میزان تحقق رشد اقتصادی هر سال از برنامه های توسعه ای پنج ساله عقب مانده است.در سه برنامه چهارم،پنج و ششم به صورت متوالی رشد اقتصادی 8 درصدی آینده نگری شده است بود،با این حال میزان تحقق آن در برنامه چهارم توسعه فقط 55 درصد و در برنامه پنجم منفی 7.8 درصد و کل دوره چشم انداز از ابتدا تا آخر سال 1394 تنها 23 درصد بوده است؛همین آمارکافی است تا صورت مساله به روشنی عیان شود.

تکرار تجربه تلخ طرح تثبیت قیمت‌ها؟

انحراف از برنامه های توسعه ای مختص به یک برنامه خاص نیست. در برنامه اول و دوم توسعه هم چنین شرایطی رخ داد. تقریبا هیچ کدام از این دو برنامه توسعه ای، اهداف کمی و کیفی آینده نگری شده است را محقق نکردند. البته شرایط در برنامه سوم کمی متفاوت شد. بعضی از اهداف کمی این برنامه از جمله رشد اقتصادی،نرخ تورم و بیکاری تقریبا به اهداف برنامه نزدیک شد، ولی در شرایطی که اهداف کمی بر اساس واقعیت های موجود اقتصاد در برنامه چهارم تدوین شده است بود،دولت عوض کردن کرد و دولت محمود احمدی نژاد علاقه ای به اجرای این برنامه نداشت.

پس از خروج برنامه چهارم از دستور کار،تمامی 8 بودجه قوه مجریه های نهم و دهم خارج از ریل برنامه های توسعه نوشته شد.بودجه هایی که حتی از برنامه پنجم توسعه که به وسیله کارشناسان مورد تایید دولت احمدی نژاد نوشته شده است بود،هم پیروی نمی کرد.

خوانساری:در هر دوره مجلس صدها قانون تازه بدون توجه به نتبجه و عملکرد وضع می‌شود 

توصیه های سندهای بالادستی

در نظام جمهوری اسلامی ایران،به جز برنامه های توسعه ای،سند چشم انداز 20 ساله بالاترین مرجع برنامه نویسی است.هرچند که هنگام تدوین برنامه های توسعه ای،مقام معظم رهبری سیاست های کلی هر برنامه را به دولت به عنوان مسیرتدوین برنامه ها ابلاغ می کنند،اما این سیاست ها هم منطبق بر چشم انداز 20 سال است.چشم اندازی که سال 1384 به دولت وقت ابلاغ شد و حالا در سال 97 تنها 7 سال از نشانه گذاری 20 ساله آن باقی مانده است.

یکی از توصیه های اکید سند چشم انداز قطع وابستگی به درآمدهای نفتی است.مقام معظم رهبری بارها عنوان وابستگی اقتصاد کشور عزیزمان ایران به نفت را به دولت ها گوشزد کرده اند.ایشان در چهارم آبان امسال در در مراسم دانش آموختگی دانشگاه افسری امام علی(ع) تاکید کردند:« هنگامی که همه چیز بر محور نفت در اقتصاد می چرخد، اقتصاد نا امن است.» توصیه رهبر معظم انقلاب به قطع وابستگی اقتصاد به نفت در دو دهه گذشته به دولت های گذشته صورت گرفته ولی همچنان در 6 برنامه توسعه ای معضل چسبندگی نفت به اقتصاد باقی است.

تکرار تجربه تلخ طرح تثبیت قیمت‌ها؟

درجریان بررسی کلیات بودجه سال آینده کل کشور که در هفته ای که رو به آخر است،مطرح شد خیلی از نماینده ها به این عنوان انتقاد کردند.اما بررسی ها نشان می دهد که اگرچه مسیر طی شده است حکایت از کم کردن وابستگی بودجه به نفت دارد،اما همچنان نفت بخش لاینفکک بودجه های هر سال است.به طوری که اگر نفت نباشد،عملا پولی جهت هزینه کردن در اختیار دولت نیست.

گره کور برنامه های توسعه ای

مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن پایتخت کشور عزیزمان ایران می گوید:«متاسفانه هیچ گاه در مورد برنامه های اقتصادی و به خصوص برنامه های توسعه ای، تحلیل عملکرد گذشته صورت نگرفته هست. تحلیلگران اقتصادی نمی دانند چند درصد از این برنامه اجرایی شد، کدام بخش ها شکست خورد، کدام بخشها کاملا موفق بود و اینکه برنامهاي اینچنین که قصد داشت اقتصاد کشور عزیزمان ایران را نجات دهد به کجا رسید. »

خوانساری:در هر دوره مجلس صدها قانون تازه بدون توجه به نتبجه و عملکرد وضع می‌شود 

او اضافه می کند:«رنج آورترین پرسش به تولید انبوه قوانین و مقررات در اقتصاد کشور عزیزمان ایران مربوط هست؛ آیا در هر دوره مجلس، صدها قانون تازه وضع می شود، بدون اینکه عملکرد و نتیجه تصویب قوانین قبلی بررسی شود؟ امروز نگرانی این است که اقتصاد مقاومتی هم در عوض آسیب شناسی برنامه های قبلی و بررسی دلایل شکست و عدم توفیق آنها خود به ارائه برنامه ای تازه بپردازد که نتیجه آن انباشته شدن انواع ایده های ناکام است.»

تکرار تجربه تلخ تثبیت قیمت ها

تکرار تجربه تلخ طرح تثبیت قیمت‌ها؟

یکی از دلایل همیشگی شکست برنامه های اقتصادی در کشور عزیزمان ایران مربوط به عدم تناسب درآمدها و هزینه هاست. اگرچه در میان کشورهای درحال توسعه، کشور عزیزمان ایران یکی از پیشگامان تهیه و تنظیم برنامه های توسعه محسوب می شود،اما بررسی ها نشان می دهد، میزان تحقق رشد اقتصادی ناکام بوده است.یکی از دلایل مهم این ناکامی ها تصویب قوانین بودجه های سنواتی بدون توجه به برنامه های بلند مدت است.

این روزها مجلس شورای اسلامی در حال بررسی و تصویب بند بند بودجه سال آینده است.بودجه ای که با از بین بردن زیاد کردن قیمت حامل های انرژی تبدیل به شیر بی یال و اشکمی خواهد شد که بار تعهدات دولت را زیاد کردن می دهد.

از آنجا که منابع درآمدی دولت از سه محل مالیات،فروش خدمات دولتی و درآمدهای نفتی تامین می شود؛با از بین بردن زیاد کردن قیمت حامل های انرژی مشمول بر آب،برق،گاز ،بنزین و گازوییل هزینه تولید این خدمات بر دوش دولت خواهد ماند و در نتیجه دولت ناچار است بخشی از کسری منابع خود را از محل درآمدهای نفتی که باید صرف ایجاد اشتغال و توسعه زیرساخت ها شود،استفاده کند. از سویی این اتفاق بودجه را همچنان به نفت وابسته نگه خواهد داشت.

اتفاقی که تجربه آن یکبار در مجلس هفتم افتاد و حالا با تکرار آن بعد از 12 سال باید انتظار توقف توسعه،اشتغالزایی و از همه مهمتر بار تعهدات و بدهی های دولت بود.

واژه های کلیدی: ایران | برنامه | اقتصاد | برنامه | اقتصادی | سال آینده | برنامه نویسی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs